SAÇLARIN ÖNEMİ


Saçların biz insanlar için ne kadar önem taşıdığı yüzyıllardır kullanılan saç şekillerinden rahatlıkla anlaşılmaktadır. Antik çağlardan günümüze ulaşan heykellerde saçsız erkek heykeli yoktur. O yıllardan günümüze saçlar erkekler için bir güç gösterisi olmuş kendine güveni pekiştirmiştir.
Saçların görüntüsü tüm insanlar için genellikle yaşları ile doğru orantılı olarak tanımlanmakla beraber genç görünüm kazanmak isteyen insanlar saç bakımına ayrı bir değer vermektedirler. Saçların görüntüsü bu kadar önemliyse neden saçlarımızdan vazgeçelim? Her ne kadar saçları dökülen erkeklere olgun ve kâmil görünümlü denilse de saç kaybının çaresi olmadığından bu yakıştırmalar yapılırdı. Eğer saçsızlığın çaresi varsa neden saçsız kalalım?
Elbette tıbbi imkânları kullanarak saçsızlığa son verilmelidir. Bu mantıkla başlayan çalışmalar sonucu daha çok erkekler için sıkıntı olan bu sorun son yıllardaki yoğun çalışmalar sonucu aşılmış bulunmaktadır.

SAÇLARIN ÖZELLİĞİKalın, sert, kıvırcık, ince, açık renkli gibi farklı sıfatlar yüklenen Saçlarımızın genellikle ön ve tepe kısımları ortalama olarak ayda 1 cm kadar uzar. İki kulak arası ense bölgesindeki saçlar ayda yaklaşık 7-8 mm civarında uzar ense saçları diğer yerlere oranla daha sert ve daha kalın hacimlidir ancak bu fark gözle görülmeyebilir. İnsanların kafa yapılarının büyüklüğü ve saçlarının sıklığı ile doğru orantılı olarak bir insanda ortalama 100 ile 150 bin adet saç kılı mevcuttur. Günde yaklaşık olarak 20 ile 60 adet saç kılının dökülmesi normal olarak değerlendirilebilir. Bu dökülme sayısı sizde daha fazla ise ciddi bir saç kaybı ile karşı karşıyasınız demektir. Yapılması gereken en kısa zamanda bir hekime müracaat etmenizdir. Eğer sonuç alamazsanız, kalıcı çözüm için farklı metotlarla (serum veya PRP) saç kaybını önleyebilirsiniz ya da saç nakil işlemi yaptırabilirsiniz.
Saçlarınızı kaybettiğinize inanıyor ve tekrar saçlarınıza kavuşmak istiyorsanız bu imkânlardan yararlanmanız en doğal hakkınız değil mi?